نوشته شده در فرهنگی

🀄️زبان چینی و لهجه های گوناگون

🀄️زبان چینی و لهجه های گوناگون:

♦️در سرتاسر کشور چین زبان‌ها و گویش‌های مختلفی وجود دارد که تفاوت اکثر آنها در چگونگی تلفّظ هجاها می‌باشد .این لهجه ها که اکثرا تفاوت زیادی با یکدیگر دارند به طور کلی به هشت دسته تقسیم می شوند:

⬅️شمالی،وو،کجیا(Kejia) ،مین جنوبی،مین شمالی،یوِ(کانتونیز)،شیان(xiang)
و گن(gan) .

♦️چینی استاندارد که با نام پوتُن خواَ (putonghua)یا ماندارین شناخته می شود، به‌عنوان زبان رسمی جمهوری خلق چین و زبان رسمی جمهوری چین (تایوان) و یکی از چهار زبان رسمی سنگاپور مورد استفاده قرار می‌گیرد. این زبان یکی از ۶ زبان رسمی سازمان ملل نیز می‌باشد.نحوه تلفظ ماندارین استاندارد بر پایه لهجه پکنی (لهجه‌ای که در پکن صحبت می‌شود) می باشد.

♦️در کشور چین 56 قومیت به رسمیت شناخته می شود که بزرگترین آن ها قوم هان(han) است که بیش از نود درصد جمعیت کشور را دربر میگیرد.بسیاری از 55 قومیت دیگر ،به زبان محلی خود صحبت می کنند.

 

نوشته شده در فرهنگی

💢آشنايي با (四合院)⛩️

🔹北京是四合院最常见也最有特色的城市。北京四合院的特点是:绝大多数为单层建筑当中围成的院落接近正方形,四面各房屋独立,以廊相连,院门多开在东南方位。

🔹大门又叫街门、宅门,是北京四合院与外界沟通的通道,一般都修筑在整个院落的东南侧。

🔹完整的四合院为三进院落,第一进院是垂花门之前由倒座房所居的窄院(垂花门或者月亮门连接前后院),第二进院是厢房、正房、游廊组成,正房和厢房旁还可加耳房,第三进院为正房后的后罩房,在正房东侧耳房开一道门,连通第二和第三进院。

🔹从空中俯瞰北京城,可以看到一片灰瓦的房屋围着一个四方的院子。北京的四合院现在已经和北京胡同一起,成为北京传统文化和民俗的代表,成为北京城市建筑形象的标志。

⛩️خانه های چهارگوشِ پکن(siheyuan)

✔️پکن شهری است که بیشترین و خاص ترین (siheyuan) ها را در خود جای داده است. از ویژگی های این خانه های چهارگوش پکنی می توان به موارد زیر اشاره کرد:
اکثر این خانه ها در یک طبقه ساخته شده اند و وسط ساختمان را حیاطی تقریبا مربعی شکل احاطه کرده است.خانه های چهار طرف از یکدیگر مستقل هستند و به وسیله دالان هایی به یکدیگر راه پیدا می کنند.در حیاط نیز اغلب در سمت جنوب شرقی خانه قرار دارد.

✔️درِ اصلی،که (در رو به خیابان) یا (در محل اقامت) نیز نامیده می شود،مسیر ارتباط (siheyuan) ها با محیط بیرون است که معمولا در سمت جنوب شرقی حیاط ساخته می شد.

✔️به طور کلی در (siheyuan) ها سه حیاط وجود دارد.حیاط اول در فاصله در اصلی و در دوم(در ورود به حیاط اصلی)قرار دارد.حیاط دوم میان خانه های کناری،خانه اصلی و راهرو پنهان شکل گرفته است. (گاهی اوقات در کنار خانه های اصلی و کناری ،اتاقی نیزاضافه می کردند) حیاط سوم نیز میان خانه اصلی و خانه پشتی آن قرار دارد.در اتاق اضافی شرقی در خانه اصلی دری وجود دارد که حیاط سوم و دوم را به هم وصل می کند.

✔️اگر از ارتفاع بالا به شهر پکن نگاه کنید،خانه هایی با سفال های خاکستری را می بینید که دور تا دور حیاطی مربع شکل را احاطه کرده اند.در حال حاضر،(siheyuan) به همراه (hutong)(کوچه های تنگ و باریک معروف در پکن) نمایانگر فرهنگ سنتی پکن وآداب و رسوم آن می باشند و به نماد شکل ساختمان سازی در پکن تبدیل شده است.

 

نوشته شده در فرهنگی

🏯معرفی شهرهای چین

✅ این قسمت :(شهر西安 )

西安 陕西省省会、副省级市,西北地区第一大城市,中国国家区域中心城市,国家重要的科研、教育和工业基地,陕西省的政治、经济、文化和科教中心,世界历史文化名城,亚洲知识技术创新中心,中国重要的制造基地。
西安历史悠久,是中国历史上建都朝代最多、时间最长、影响力最大的都城,有着7000多年文明史、3100多年建城史和1100多年的建都史,与雅典、罗马、开罗并称世界四大文明古都,是中华文明和中华民族重要发祥地,丝绸之路的起点。
西安是西部高等院校和科研院所较为集中的城市之一,是全国高校密度和受高等教育人数最多的城市,西安的教育资源丰富,在西部地区和全国具有重要地位,是中国五大教育、科研中心之一。
西安是一个多民族散杂而居的城市。全市共有民族53个,在少数民族中,回族人口最多。西安回民街历史悠久,距今已有上千年历史,是西安著名的美食文化街区,来西安必去的地方。当地人习惯称那里为回坊。它以浓郁的穆斯林文化和氛围,为古城构筑了一道特异的风景线。

💢شعر شی ان (xi’an ) مرکز استان شن سی(shanxi)،از بخش های زیر استانی چین(بخش‌های زیر-استانی تحت نظارت یک بخش‌دار کل اداره می‌شود، که توسط استاندار تعیین خواهد شد ولی هر بخش در عمل واحدی مستقل از لحاظ اقتصادی و امور حقوقی محسوب می‌شود. )می باشد.
💢اولین شهر بزرگ مناطق شمال غربی،شهر کلیدی و مهم در میان مناطق مختلف کشور چین،مرکز تحقیق و پژوهش علمی کشور،پایگاه آموزش و صنعت،مرکز سیاسی،اقتصادی،فرهنگی و آموزش علوم استان شن سی،شهر معروف تاریخی فرهنگی جهان،مرکز فنون نوآوری های تکنولوژیک آسیا و پایگاه مهم تولید کشور است.
💢 تاریخ شی ان دارای قدمتی طولانی است و در طول تاریخ چین ، پایتختی است که بیشترین سلسله ها و پایتخت ها در آن شکل گرفته است و با قدمت ترین و تاثیرگذار ترین پایتخت بوده است.شی ان دارای تاریخ تمدن بیش از 7000 ساله،تاریخ شهرسازی بیش از 3100 ساله و تاریخ بیش از 1100 ساله تشکیل پایتخت است.شی ان به همراه یونان،روم و قاهره،4 پایتخت باستانی متمدن بزرگ جهان نامیده می شوند. همچنین محل ظهور تمدن و مردم چین ونقطه شروع جاده ابریشم است.
💢 شی ان یکی از شهرهای مناطق غربی است که مراکز آموزشی سطح بالا و موسسات پژوهش های علمی نسبتا متمرکزی دارد.شی ان بیشترین تعداد دانشگاه ها و بیشترین میزان افراد دارای تحصیلات عالیه را در تمام کشور دارد.شی ان دارای منابع آموزشی فراوان است که از این نظر در مناطق غربی و کل کشور جایگاه مهمی دارد و یکی از پنج مراکز آموزشی و تحقیقاتی بزرگ چین است.
💢 در شهر شی ان قومیت های زیادی زندگی می کنند و پراکندگی آن ها زیاد است.کل شهر در مجموع 53 قومیت دارد که در میان اقلیت ها،مردم قوم هوی(hui) بیشترین جمعیت را دارد.خیابان های قوم هوی در شی ان دارای قدمتی طولانی است و در حال حاضر بیش از 1000 سال قدمت دارند.این خیابان ها از نظر فرهنگ غذایی در شی ان معروف هستند و از مکان هایی است که در صورت آمدن به شی ان حتما باید از آن جا دیدن کنید.افراد محلی عادت کرده اند که آن جا را (بازدید مجدد) بنامند.در این شهر به خاطر داشتن محیط و فرهنگ غنی اسلامی،مناظر منحصر به فردی ساخته شده است.

 

نوشته شده در فرهنگی

🏯معرفی شهرهای چین

✅ این قسمت :شهر یین چوان  ( 银川)

银川 宁夏回族自治区的首府,地处中国西北地区宁夏平原中部,西倚贺兰山、东临黄河,是发展中的区域性中心城市,中国-阿拉伯国家博览会的永久举办地。
银川是历史悠久的塞上古城,是国家历史文化名城,城市综合竞争力跻身全国百强,荣获全国文明城市、国家节水型城市、国家卫生城市、国家园林城市、国家环保模范城市、中国人居环境范例奖等殊荣,被评为“中国十大新天府”。银川不仅拥有悠久的中华历史文化,还有浓郁的伊斯兰文化底蕴,早在元朝初年,伊斯兰教就已传入银川,银川市内拥有大小清真寺400余座,后期还建有“中华回乡文化园”“世界穆斯林城”。
银川有丰富的饮食文化,以汉族和回族的饮食习惯为主。汉族饮食以西北菜为主。回族饮食,兼具中原传统和穆斯林的双重风味,清真菜肴有清蒸羊羔肉、牛羊肉酥、手抓羊肉等,也有非常地道的回族风味小吃。不愧为“中华清真美食文化之都”。

💢یین چوان مرکز منطقه خودمختار نین شیا هوی،در شرق کشور چین و در بخش مرکزی دشت های نین شیا واقع شده است.نین شیا از شرق به کوه های هه لن (helan) و از غرب به رودخانه زرد محدود می شود.

💢نین شیا شهر کلیدی در حال توسعه منطقه و محل دائمی برگزاری نمایشگاه چین و کشورهای عرب است.

💢 یین چوان شهری باستانی با قدمتی طولانی است و شهر معروف تاریخی- فرهنگی کشور چین است.قدرت رقابتی کلی شهر بالاتر از سایر مناطق کشور است،این شهر مفتخر به دریافت جوایزی مانند شهر فرهنگی کشور،شهر ذخیره آب،شهر بهداشتی،شهر بوستان ها،شهرنمونه حفاظت از محیط زیست،شهر نمونه برای زندگی و دیگر افتخارات شده است و به همین خاطر به عنوان ده استان مناسب جدید و بزرگ چین(برای زندگی)نامیده شده است.

💢 یین چوان نه تنها دارای فرهنگ تاریخی چینی با سابقه ای است،بلکه فرهنگ عمیق و غنی اسلامی را نیز در خود جای داده است.در اوایل دوران سلسله یوان،آموزه های اسلامی وارد سرزمین یین چوان شد.در داخل شهر بیش از 400 مسجد کوچک و برزگ وجود دارد.در دوره های بعدی،مناطقی مانند “بوستان فرهنگی هویی سیانگ چین” و “شهر اسلامی جهان” ساخته شد.

💢 یین چوان فرهنگ غذایی غنی ای دارد که اصلی ترین آن ها فرهنگ غذایی قوم مسلمان هویی و قوم هن است.غذاهای قوم هن عمدتا از غذاهای شرقی تشکیل می شود.طعم و مزه غذاهای قوم هویی،تلفیقی از غذاهای اسلامی و غذاهای سنتی دشت های مرکزی است.

💢 از جمله غذاهای اسلامی میتوان به گوشت بره بخارپزشده(zhengyanggaorou) ،گوشت ورقه شده گاو(niuyangrousu)،گوشت گوسفند استخوانی (نوعی گوشت با استخوان که با دست می خورند) و دیگر غذاهاست.هم چنین خوراکی های محلی لذیذ بسیار معروفی نیز دارد.به همین خاطر این شهر سزاوار عنوان پایتخت فرهنگی غذاهای عالی اسلامی چین است.