نوشته شده در عکس، فرهنگی

هرچه آنچه که باید راجب به مراسم عروسی چینی ها بدانید (بخش دوم)

 

🔰همان طور که در مقاله قبل اشاره کردیم،چینی ها نیز همانند ما ایرانی ها،برای ازدواج اهمیت زیادی قائل هستند.ازدواج در چین همانند هر کشور دیگری آداب و رسوم خاص خود را دارد.

🔰در مقاله قبل راجب به آداب و رسوم ازدواج در چین قدیم صحبت کردیم و درباره مراحل مختلف آن توضیحاتی ارائه دادیم؛از چگونگی انتخاب دختر شایسته تا نحوه برگزاری مراسم خواستگاری ، اهدا هدایای طرفین و نحوه برگزاری مراسم ازدواج.

🔰اکنون در بخش دوم این مقاله، ابتدا مطالبی راجب به مراسم جشن عروسی در چین قدیم را مرور می کنیم و سپس به بررسی آداب و رسوم ازدواج در چین جدید خواهیم پرداخت.

💢 به خاطر پیوستگی مطالب،توصیه می کنیم در صورتی که بخش اول این مقاله را مطالعه نکرده اید،ابتدا آن را مطالعه نمایید.بخش اول مقاله

🎎جشن عروسی

🔰وقتی داماد به خانه عروس می رسد،از پدر و مادر دختر تقاضا می کند تا دخترشان را به خانه خود ببرد.سپس عروس خوش اقبال به همراه یک خدمتکار که چتر قرمزرنگی را بالای سر او گرفته از خانه بیرون می آید و حاضرین در مسیر حرکت عروس برنج می ریزند.هنگامی که عروس به کجاوه می رسد،حاضرین به قصد دور کردن ارواح شیطانی و اقبال بد از عروس، به انجام آتش بازی و ترقه بازی می پردازند.

🔰وقتی عروس و داماد به خانه داماد می رسند،همه خانواده بجز پدر و مادر داماد،بیرون می آیند و به عروس جدیدشان خوشامد می گویند.چینی ها معتقدند که به نشانه احترام به پدر و مادر،شایسته است که دختر و پسر به دیدن آن ها بروند و به همین علت است که پدر و مادر برای استقبال بیرون نمی آیند.

🔰به محض اینکه عروس و داماد می رسند،دوباره همان مراسم آتش بازی و ترقه بازی به همان دلایل مشابه انجام می شود.پیش از وارد شدن به خانه،عروس بایستی از روی پالان اسب یا یک اجاق آتش کوچک عبور کند تا بدین وسیله ارواح شیطانی و بد اقبالی ها از خود دور شود.

 

 

💠گفتن (بله) ازدواج

🔰بعد از این که عروس وارد خانه شد،زوج جوان برای پدر و مادر داماد چای می ریزند.سپس آن ها به آسمان،زمین و به یکدیگر تعظیم می کنند تا به عقد یکدیگر در آیند.انجام این اعمال به منزله (بله گفتن) در مراسم عروسی چینی هاست.بعد از آن، دختر و پسر به طور رسمی زن و شوهر می شوند و برای انجام بقیه مراسم به اتاق مخصوص عروسی می روند.در بیرون از خانه هم ضیافتی برای مهمانان برگزار می شود تا از این طریق همه دوستان و آشنایان داماد از ازدواج او آگاه شوند.

🔰در روز بعد،عروس جدید خانواده صبح زود از خواب بیدار می شود تا به اجداد و نیاکان ادای احترام کند.سپس او با سرو چای برای بزرگترهای فامیل،به طور رسمی به اعضای فامیل معرفی می شود و همزمان با انجام این کار،پاکت های پول قرمز رنگ و جواهراتی به عروس داده می شود.هم چنین عروس نام خانوادگی خود را بعد از نام خانوادگی شوهرش قرار می دهد و نام جدید خود را بر اساس ترتیب ارشدیت در شجره نامه خانوادگی خانواده شوهرش دریافت می کند.

🔰در روز سوم،زوج جوان مجددا به خانه دختر بر می گردند تا در آن جا نیز مراسمی برای دوستان و آشنایان دختر برگزار کنند.در این زمان،خانواده عروس از دخترشان نه به عنوان یک عضو خانواده بلکه به عنوان یک مهمان استقبال می کنند.

 

 

💠مقایسه سنت ها در گذشته و حال

🔰مطالبی که تا بدینجا بیان شد،همگی مربوط به آداب و رسوم ازدواج در چین قدیم بود.البته این آداب و رسوم در مناطق و قومیت های مختلف با یکدیگر تفاوت هایی دارند.همان طور که مشاهده کردید،در گذشته ازدواج بیشتر به منظور افزایش بخت و اقبال،خوشبختی و مال و دارایی خانواده های طرفین انجام می گرفت تا برای خوشحالی و خوشبختی خود زوجین.

🔰خوشبختانه،امروزه چینی ها به هیچ وجه سخت گیری های گذشته را ندارند.در دنیای مدرن امروزی،زوج های چینی خودشان شریک زندگیشان را انتخاب می کنند.البته سنت واسطه گری برای ازدواج همچنان پابرجاست و از بین نرفته است.هنوز هم پدر ومادر هایی هستند که به دور از چشم فرزندشان برای آن ها قرار ملاقات ازدواج ترتیب می دهند.واسطه گری ازدواج ،به خاطر وجود افرادی که خودشان قادر به پیدا کردن شریک زندگی نیستند،همچنان حرفه ای پر رونق به شمار می آید.جالب است بدانید چینی ها به زنانی که تا سن 30 سالگی ازدواج نکرده اند،لقب خاصی داده اند که در زبان ما به معنای همان (زن ترشیده) می باشد.

 

 

🔰امروزه برخی از مردم چین، به منظور حفظ سنت های ازدواج در چین قدیم،سعی می کنند تا بعضی از این سنت ها را در مراسم ازدواج خود اجرا کنند.اما آن ها سعی می کنند که این سنت ها را ساده تر برگزار کنند،زیرا انجام دقیق و کامل این سنت ها بسیار هزینه بر است.برای مثال به جای کجاوه از ماشین استفاده می کنند.

 

💠بازی عبور از دروازه عروسی

🔰جدا از همه این سنت ها و رسم و رسومات،یکی از جالب ترین و سرگرم کننده ترین مراسمات،انجام بازی عبور از دروازه عروسی است.

🔰در این بازی،داماد به همراه ساقدوش هایش بایستی از تمامی موانع و چالش هایی که توسط ساقدوش های عروس صورت گرفته عبور کنند.انجام این بازی ، راهی برای سنجش میزان عشق و علاقه داماد به عروس است.در این بازی ممکن است کارهای احمقانه ای مانند خوردن مخلوطی از سس های تند کچاپ و واسابی تا انتقال دهان به دهان لقمه غذا بین ساقدوش های داماد انجام شود.

🔰قبل از مرحله نهایی،ساقدوش های عروس، سوالاتی را از داماد می پرسند تا از این طریق میزان شناخت او نسبت به عروس را بسنجند.تنوع سوالات زیاد است و از اولین قرار ملاقات آن ها تا سوالاتی همچون حدس زدن رنگ رژ عروس را شامل می شود.اگر داماد به سوالی پاسخ غلط بدهد،تنبیه می شود.اگر خیلی خوش شانس باشد و ساقدوش های عروس به او رحم کنند مجازاتش بلند کردن وزنه یا دراز و نشست خواهد بود،در غیر اینصورت مجازات های بدتری در انتظار او خواهد بود.عروس نیز در اتاقی جداگانه تمامی این اتفاقات را مشاهده می کند.

 

 

🔰بعد از گذراندن تمامی این مراحل،داماد پاکت های پول قرمز رنگی را به ساقدوش های عروس می دهد.مبلغ داخل پاکت ها به اندازه ای هست که آن ها را راضی کند.آخرین اقدامی که داماد بایستی قبل از ورود به اتاق انجام دهد(اتاقی که عروس داخل آن است) ، خواندن قراردادیست که توسط عروس آماده شده و باید با همه بندهای آن موافقت کند.از بندهای اصلی این قرارداد این است که داماد قول بدهد عروس را عاشقانه دوست داشته باشد ،در کارهای خانه به او کمک کند و تمام درآمدش را به او بدهد.البته،این ها همه جنب طنز و شوخی دارد.

 

💠خلاصه

🔰بعد از خواندن کامل این مقاله،متوجه خواهید شد که برخی از چینی ها،هنوز به سنت ها و خرافات قدیم معتقدند و انجام آن ها را برای بدست آوردن بخت و اقبال و خوشبختی لازم می دانند.در زمان های قدیم،ازدواج صرفا به قصد محقق شدن اهداف و آرزوهای خانواده ها انجام می پذیرفت و خود دختر و پسر عملا نقشی در انجام این فرایند نداشتند که این حقیقت ممکن است کمی دور از انصاف و عجیب باشد.اما حقیقت این است که امروزه این سنت های قدیمی و بعضا خرافی در چین شکسته شده است.

🔰خوشبختانه با گذشت زمان،ازدواج در چین صرفا بر اساس نظر خانواده ها و بر پایه سنت های قدیمی انجام نمی گیرد.امروزه جوانان چینی می توانند بر اساس علایق و شرایط خود شریک زندگیشان را انتخاب کنند.علاوه بر این،امروزه مراسم ازدواج در چین تاثیرات زیادی از سبک غربی گرفته است.البته چینی ها همواره تلاش می کنند تا سنت های پیشینیان خود را حفظ کرده و آن را به نسل های بعد منتقل کنند.

💢امیدواریم که از خواندن این مقاله لذت برده باشید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *