نوشته شده در عکس، فرهنگی

افسانه شناسی چینی : آیا اژدها ها واقعاً بد هستند؟

 

💢اگر شما هم طرفدار سریال های ” Supernatural” و “Once Upon a Time” هستید حتماً می دانید که اژدها ها چه قدر بدجنس و قدرتمندند .

💢اگر دقت کرده باشید در بیشتر داستان ها و افسانه ها، اژدهاها به عنوان موجوداتی شریر و بدجنس توصیف شده اند که برای بشر فقط خرابی و ویرانی به بار آوردند .اما آیا اژدها ها واقعا بد بودند؟نکته جالب توجه این جاست که در افسانه های چینی قضیه کاملا برعکس است.

💢با ما همراه باشید.

💢هیچ سند و مدرکی مبنی بر وجود اژدها وجود ندارد ؛ با این حال اژدها از قرن پنجم پیش از میلاد مسیح در فرهنگ چین دیده شده است. وقتی مردم چین باستان فسیل های دایناسورها را کشف کردند آن ها را به اژدها نسبت دادند که در حدود سیصد سال قبل از میلاد مسیح نیز اسنادی درباره ی کشف استخوان اژدها دیده شده است.

💢اژدها در زبان چینی (lóng龙) نامیده می شود. خیلی ها معتقدند که اصل اژدها از ترکیب حیوانات مختلف حاصل شده . اسنادی مبنی بر استفاده ی طایفه های چینی از حیوانات مختلف ( مانند گوزن ، شیر ، سگ و… ) به عنوان توتم بر روی پرچم هایشان وجود دارد. (توتم معمولاً به عنوان یادمانی از نیاکان یک ایل یا طایفه عمل می‌کند و افراد طایفه توتم را دارای نیرویی برای حمایت و حفاظت از طایفه می‌دانند.)

 

 

 

💢اولین امپراطور بزرگ چین (huángdì 皇帝) از مار به عنوان توتم استفاده کرد . او در بستر رود زرد مجموعه ای از جنگ ها را در مقابل نه طایفه انجام داد . هر دفعه که یکی از طایفه ها را شکست می داد ؛ نشان آن ها را با نشان خود ترکیب می کرد که این می تواند دلیل این باشد که چرا اژدها از قسمت های مختلف حیوانات گوناگون درست شده است.

💢علاوه بر این نه قسمت ، چینی ها به این موضوع که اژدها ۱۱۷ فلس دارد اعتقاد سفت و سختی دارند . از این ۱۱۷ فلس ، تعداد ۸۱ از آن ها دارای ماهیت (yang阳) به مفهوم دارای انرژی مثبت و ۳۶ تا از آن ها دارای ماهیت (yin阴) به مفهوم دارای انرژی منفی هستند . افسانه شناسی چینی باور دارد که این ۳۶ فلس با ماهیت منفی است که باعث عصبانیت اژدها می شود ، اما از آنجایی که تعداد فلس های مثبت از فلس های منفی بیشتر است ، بیشتر اژدهاها دانا ، مهربان و منصف هستند. اما وقتی آن ها عصبانی می شوند بسیارخطرناک شده و از طریق سیل ، موج های عظیم و طوفان ها خرابی به پا می کنند . مردم چین باستان اعتقاد داشتند که سیل های بزرگ نتیجه ی آشفته کردن اژدهاها توسط انسان ها بوده است .

 

 

🔶حاکمان چهار دریا :

۱ . اژدهای پادشاه دریای شرق

۲ . اژدهای پادشاه دریای جنوب

۳ . اژدهای پادشاه دریای غرب
( اقیانوس هند و فراسوی آن )

۴ . اژدهای پادشاه دریای شمال

 

💢این چهار اژدهای پادشاه ، علاوه بر اینکه 9 ویژگی فیزیکی اژدها را داشتند ،همچنان میتوانستند به شکل انسان درآیند . در فیلم های چینی آن ها به عنوان پادشاه انسانی که با سر اژدها آراسته شده و در قصر کریستالی زیر دریا زندگی می کنند به تصویر درآمده اند.نکته بامزه ماجرا اینجاست که میگوها و خرچنگ ها ، به ترتیب سربازها و ژنرال های اژدها ها بودند.

💢گذشته از فرمانروای جانواران آبزی بودن ؛ آن ها نیرویی الهی برای کنترل وضعیت آب و هوا از طریق به کار بردن ابرها و باران را دراختیار داشتند. آن ها همچنین میتوانستند از آسمان ها صعود کنند و در بالای دریاها به پرواز دربیایند.

 

 

💢گاهی در هنر، اژدهاها با بال هایی شبیه به خفاش تصویر شده اند اما این بال ها معمولاً در مقایسه با بدن بزرگ آن ها کوچک است، برای همین هیچ دلیل منطقی ای برای پرواز کردن و دارا بودن نیرویی الهی برای کنترل آب و هوا در نمود فیزیکی شان نیست؛اما با این حساب خیلی ها معتقدند این نیروها از مروارید شعله وری که در نقاشی های باستان توسط اژدهای پادشاه نگه داشته می شده می آید . بعضی از افسانه شناس های چینی می گویند که این مروارید انرژی های الهی خرد ، کامیابی ، ابدیت را در خود دارد ،هم چنین قدرت برآورده کردن آرزوها ، کنترل وضعیت آب و هوا و کنترل جزر و مد را نیز دارد .

💢علاوه بر این موارد،یک داستان جالب دیگر نیز در مورد این مروارید وجود دارد.

 

🔶مروارید شعله ور اژدهای پادشاه:

💢هنرمندان معمولاً مروارید را به صورت یک گوی کوچک قرمز یا سفید همراه با شعله های آتشین به تصویر کشیده اند. پیشتر افسانه شناسی چینی معتقد بود که این توپ ، خورشید است اما رفته رفته آن ها آن را به صورت یک مروارید مشتعل دیده اند. این باور ممکن است به خاطر این باشد که اژدها پادشاه دریاست و نه پادشاه آسمان .

 

 

💢افسانه های زیادی درباره ی این مروارید شعله ور در افسانه های چینی وجود دارد که به یکی از آن ها اشاره خواهیم کرد.

🔶افسانه ی مروارید اژدهای چینی بخش اول : مادر و پسر

🔰روزی روزگاری مادر و پسری بودند که در کرانه ی رودخانه ی مین در سی چوئن(sichuan) زندگی می کردند . آن ها مهربان اما فقیر بودند . پسرک هر روز به کوه ها می رفت تا علف جمع کند . او سپس این علف ها را به عنوان سوخت و غذای گاو به روستاییان دیگر می فروخت . پول این کار زیاد نبود و پولی بخور و نمیر بود .

🔶افسانه ی مروارید اژدهای چینی بخش دوم : خشکسالی

🔰یک سال خشکسالی شد . پسر دیگر نمیتوانست به اندازه ی قبل علف جمع کند. به همین شکل او پول کمتری نسبت به قبل به دست می آورد که برایشان کافی نبود . همه چیز داشت برای مادر و پسر بدتر و بدتر میشد و مادرش از گرسنگی مریض شده بود. پسر برای به دست آوردن علف دورتر و دورتر رفت . یک روز او به یک تکه زمین پر از علف های خیلی سبز و سالم رسید . او از این تکه زمین پول بیشتری نسبت به قبل به دست آورد و این پول را برای درمان مادرش استفاده کرد . پسر هر روز به همان نقطه می رفت و علف درو می کرد . بعد از مدتی تنبل شد و تصمیم گرفت علف ها را از ریشه بکند و با خود ببرد که در مزرعه ی خود پرورش دهد .ناگهان در کمال ناباوری یک مروارید بزرگ زیر ریشه ها دید.

 

 

🔶افسانه ی مروارید اژدهای چینی بخش سوم : مروارید

🔰او علف ها را در حیاط پشتی کاشت و مروارید را به مادرش داد . مادرش مروارید را در ظرف برنج گذاشت . صبح روز بعد آن ها شاهد یک معجزه بودند . علف ها خشک و پژمرده شده بودند در حالی که ظرف برنج از برنج پر شده بود . آن ها با کمک مروارید خیلی زود ثروتمند شدند.

🔶افسانه ی مروارید اژدهای چینی بخش چهارم : تولد یک اژدها

🔰همسایه هایشان که ثروتمند و خودخواه بودند به آن ها مشکوک شدند و درباره ی ثروتشان پرس و جو کردند . مادر راستگو و پسرش آنچه واقعاً اتفاق افتاده بود را به آن ها گفتند . یک ازهمسایه های حریص سعی کرد تا مروارید را از آن ها بدزدد . پسر نمیخواست که مروارید را به او بدهد ، در نتیجه مروارید را قورت داد . بعد از مدتی صدای غرش بلندی آمد و پسر به اژدها تبدیل شد . پسر که به اژدها تبدیل شده بود با مادرش برای آخرین بار وداع کرد و به رودخانه رفت و پس از آن نگهبان رودخانه شد.

 

🔶امپراطور و اژدها

💢بنابر افسانه های چینی ، اژدها یک موجود خدامانند فرخنده است که به کسانی که ارزشش را دارند ثروت و بخت و اقبال خوش می بخشد . برای همین در تاریخ چین ، امپراطورها معمولاً خود را به اژدها یا نسل اژدها مربوط می کردند. آن ها از اژدها به عنوان سمبل قدرت امپراطوری استفاده می کردند . هنوز هم می توان برای دیدن این دست سازه های امپراطوری با نقش اژدها به موزه ی قصر پکن مراجعه کرد.

 

 

💢یک واقعیت جالب این است که درآغاز سلسله ی (Yuan) آن ها یک اژدهای دو شاخ پنج پنجه را به وجود آوردند که فقط امپراطور ” پسر بهشت ” می توانست از آن استفاده کند . دیگر نجیب زادگان و شاهزادگان از اژدهای چهار پنجه استفاده میکردند .

💢دیدگاه جدید نسبت به اژدهای چینی
حتا این روز ها هم از اهمیت اژدها در فرهنگ چینی کاسته نشده . چینی ها در عصر امروز هنوز اژدها را سمبل خوش شانسی و فرخندگی می دانند . هیچ کس حتی درباره ی عدم وجود اژدها بحث هم نمیکند.

💢اژدها همچنین جزو یکی از دوازده زودیاک چینی است و چینی ها معتقدند که متولد شدن در سال اژدها به شخصیت انسان هدیه ی سرسختی ، هوش و اعتماد را ارزانی میدارد . آن ها میخواهند پسرشان مانند اژدها باشد .

 

 

💢 عبارت معروف (望字成龙) بدین معنی است که والدین میخواهند فرزندشان مثل اژدها موفق باشد . حتی در رسوم عروسی چینی از فرزندی که در سال اژدها متولد شده دعوت می شود که روی تخت تازه عروس و داماد بازی کند تا آن ها بدین وسیله صاحب فرزندی مانند اژدها شوند . علاوه بر این ، در جامعه ی تجاری چین استفاده از نقاشی ها و ظروف چینی دارای اژدها برای جلب توجه افراد با مقام و شان بالا بسیار رایج است .

 

 

🔶سخن پایانی

💢در پایان ، اژدها موجودی خداگونه ی فرخنده و دارای یک مروارید شعله ور است که در افسانه شناسی چینی می تواند آرزوها را برآورده کند. آن ها حاکمان دریا هستند . قدرت کنترل آب و هوا را دارند . استفاده از اژدها به عنوان سمبل امپراطوری نشان می دهد که مردم چین چه قدر برای اژدها ارزش قائل بودند . حتی در عصر مدرن امروز،چینی ها هنوز اژدها را قدرتمند می بینند و از آن به عنوان نماینده ی انسان های با قدرت و با استعداد استفاده می کنند.

 

✔️شما عزیزان می توانید مطالب متنوع دیگر را در کانال تلگرام ما دنبال کنید.(لینک ورود به کانال بالای صفحه اصلی سایت)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *