نوشته شده در آموزشی

یادگیری سریع لغات در زبان چینی (بخش دوم)

 

⭕️ایجاد یک جعبه ابزار قدرتمند:

✅کاراکترهای جداگانه

🔘یادگیری خواندن و نوشتن در زبان چینی با بسیاری از زبان های دیگر متفاوت است.بر خلاف بسیاری از زبان ها همچون زبان فارسی، زبان چینی الفبا ندارد بلکه از هزاران کاراکتر تشکیل شده که هر کدام معنا و مفهوم خاص خود را دارند.بنابراین اگر می خواهید زبان چینی را به خوبی فرا بگیرید،بایستی برای یادگیری خواندن و نوشتن زمان زیادی صرف کنید.خوشبختانه در این حوزه،تکنیک ها و راهکارهای زیادی وجود دارد که پروسه یادگیری را بسیار آسان تر می کند.

🔘قبل از خواندن این مقاله توصیه می کنیم که ابتدا بخش اول این مقاله را که راجب به اجزای تشکیل دهنده کاراکترهاست حتما مطالعه نمایید.

🀄️یادگیری سریع لغات در زبان چینی(بخش اول)

⭕️یادگیری کاراکترهای ساده

🔘بعضی از کاراکترها همانند بسیاری از رادیکال ها و یا بعضی از کاراکترهای ساده شده ، دارای حرکات نوشتاری کمی هستند.بعضی از آن ها به شکل تصاویر و یا نشان دهنده مفهومی منطقی هستند که در این موارد یادگیری لغات بسیار ساده تر می شود.برای مثال به خاطر سپردن کاراکترهایی مانند (一) به معنای (یک) و (人) به معنای (آدم) خود به وضوح نشانگر این امر است.

🔘فقط کافی است تا مفهوم و منطقی که در پشت هر کاراکتر وجود دارد را درک کنید تا به خاطر سپردن کاراکترهایی مانند (下) به معنای پایین، (上) به معنای بالا و یا (大) به معنای بزرگ آسان شود. حتی در مورد کاراکترهایی که تشخیص معنا از روی شکل ظاهری آن ها ممکن نیست استفاده از این روش به کمک شما می آید.برای مثال در کاراکتر (水) به معنای آب ، شاید تشخیص معنای آن از روی شکل ظاهری کار غیرممکنی باشد،اما زمانی که شما مفهوم این کاراکتر را درک کنید،متوجه خواهید شد که تشخیص معنای آن کار دشواری نیست.بنابراین،دانستن مفهوم هر کاراکتر برای به خاطر سپردن آن،امری ضروری به حساب می آید.

 

 

🔘البته در برخی موارد،استفاده از روش ریشه یابی برای به خاطر سپردن کاراکترها بی فایده است. در این مواقع بایستی از روش های حفظی خودتان برای به خاطر سپردن کاراکترها استفاده کنید.شما می توانید از هر روشی که به شما در حفظ کردن کاراکترها کمک می کند استفاده کنید.

🔘به عبارتی دیگر،اگر روش ریشه یابی در به خاطر سپردن کاراکترها به شما کمک نمی کند ، استفاده از آن کاری بی فایده است!

 

⭕️یادگیری کاراکترها با استفاده از اجزای تشکیل دهنده آن ها(piānpáng ها):

🔘بسیاری از کاراکترها ساختار نسبتا پیچیده ای دارند و اجزای مختلف زیادی در کنار هم جمع می شوند تا یک کاراکتر واحد را تشکیل بدهند.اگر نگاهی به خط قدیمی چینی بیندازید،این امر برایتان واضح تر خواهد شد.اما به خاطر داشته باشید که بسیاری از کاراکترهای ساده شده امروزی نیز همچنان ساختار نسبتا پیچیده ای دارند.برای یادگیری این کاراکترها،بایستی مفهوم هر یک از اجزای تشکیل دهنده آن ها را بدانید.دوباره تاکید می کنیم که نیازی به دانستن ریشه اصلی لغات نیست ؛ همین که با معنای اجزای تشکیل دهنده کاراکتر آشنایی داشته باشید کفایت می کند.

 

 

💢اکنون با بیان چند مثال ، تاثیر این روش را به شما نشان می دهیم:

✅کاراکتر (chóu) (愁) به معنای نگران بودن-غم و اندوه

🔘این کاراکتر از سه قسمت تشکیل شده است: (禾) به معنای دانه_(火) به معنای آتش و (心) به معنای قلب

🔘دو قسمت اول در ترکیب با هم کلمه (秋) به معنای پاییز را تشکیل می دهند.با این که این ترکیب یک ترکیب آوایی می باشد اما اگر مفهومی تر به این ترکیب نگاه کنید می توان تصور کرد که با فرا رسیدن فصل پاییز،گیاهان در طبیعت کم کم زرد می شوند که می توان زردی آن ها را به نوعی به آتش تشبیه کرد.بنابراین این دو کاراکتر در ترکیب با یکدیگر کلمه پاییز را می سازند.

🔘حال اگر کلمه پاییز و قلب را با یکدیگر ترکیب کنیم چه مفهومی را می توان برای آن متصور شد؟آیا نمی توان گفت که اگر پاییز در قلب شما باشد به نوعی نشان دهنده غم و اندوه است؟

 

✅کاراکتر(政 (zhèng به معنای سیاست و حکومت

🔘درک معنای این کاراکتر با استفاده از روش ریشه یابی کار بسیار آسانی است و نیازی به استفاده از روش های حفظی دیگر نیست.این کاراکتر از دو جزء تشکیل دهنده (正) به معنای صحیح و (攵) به معنای ضربه زدن ساخته شده است.حالا تصور کنید که چه کسی بجز حکومت،رفتارها و هنجارهای بد ونادرست مردم را با تنبیه کردن آن ها اصلاح می کند؟شاید تصور این موضوع به نظر بعضی ها کمی غیر عادی به نظر برسد،اما با این تصور می توان معنای این کاراکتر را به راحتی به خاطر سپرد.

 

 

⭕️تله ای به نام {این کاراکتر شبیه یک مرد با یک کلاه است!}

🔘همان طور که پیش تر اشاره کردیم،برای کاراکترهای ساده،شما می توانید از هر روشی که به شما در به خاطر سپردن آن ها کمک کند استفاده کنید.اما این راهکار برای کاراکترهای نسبتا پیچیده چندان به کار نمی آید.اگر شما به تازگی شروع به یادگیری زبان چینی کرده اید،هنگامی که با یک کاراکتر جدید مواجه می شوید که شبیه به یک مردی است که کلاهی روی سرش دارد،هرگز بر اساس این تصویر ذهنی آن لغت را حفظ نکنید.ممکن است که این تکنیک در اوایل کار جواب بدهد،اما کمی که پیش بروید با 50 کاراکتر مواجه خواهید شد که همه آن ها شبیه به آدم هایی هستند که کلاه های مختلفی روی سر خود دارند و این روش شما برای حفظ کردن لغات با شکست مواجه می شود! علاوه بر این،به خاطر سپردن هزاران تصویر در ذهن قطعا شما را گیج خواهد کرد.

🔘بهترین راه این است که ابتدا معنای دقیق هر یک از اجزای تشکیل دهنده کاراکترها (piānpáng ها) را یاد بگیرید و سپس با استفاده از آن ها تصویری در ذهن خود بسازید.

 

 

⭕️خلاقیت داشته باشید!

🔘وقتی شما از روش تصویرسازی برای به خاطر سپردن کاراکترها کمک بگیرید،پس از مدتی در آن تبحر پیدا خواهید کرد و به این ترتیب می توانید کاراکترهای بیشتری را به خاطر بسپارید.در انجام این روش حوصله به خرج دهید و سعی کنید با استفاده از قوه خلاقیت خود و با ساختن تصویرهای ذهنی جالب از انجام این کار لذت ببرید!

💢شما می توانید تصاویر ذهنی ای که برای به خاطر سپردن لغات می سازید را برای ما ارسال کنید تا ما آن ها را در کانال تلگرام مان به اشتراک بگذاریم.

ادامه دارد….

 

✔️شما عزیزان می توانید مطالب متنوع دیگر را در کانال تلگرام ما دنبال کنید.(لینک ورود به کانال بالای صفحه اصلی سایت)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *