نوشته شده در فرهنگی

🎆دیروز جشن(小年) بود، آیا با این جشن آشنایی دارید؟

🎆昨天小年,你了解小年吗?

🔰昨天农历腊月二十三,也就是我们常说的小年了。小年的时间有南北之分,通常来说,北方是腊月二十三,南方则是腊月二十四。小年没有固定哪一天,腊月二十三、二十四都可,也有的地方是腊月二十五。

♦️小年的由来

🔰每年腊月二十三、二十四,中国民间家家户户都会祭拜灶王,所以小年又称“祭灶节”。相传,灶王爷本是一个平民,后来娶了老婆之后沉迷酒色、不务正业,导致家道败落,妻子也离开了他。后来他沦落街头乞讨为生。有一日,他竟乞讨到前妻的家中,感到羞愧难当,便一头钻进灶底烧死了。天上的玉帝见他有悔改之心,可以饶恕。便封他为灶王,每年腊月二十三、二十四觐见玉帝。所以民间就把这两天定为“小年”

♦️小年的习俗

✔️ 祭灶王

🔰小年这天,人们会祭拜灶王。准备好酒好菜送灶王上天,让他在玉帝面前说好话,保佑百姓生活平安美满。

✔️ 除尘

🔰小年这天人们开始准备迎接新年的到来了,家里上上下下开始打扫卫生,不仅地板打扫干净,桌椅、餐具、厨具也要清洗干净。门和窗擦干净。把旧的东西打扫出去,辞旧迎新。

✔️ 贴窗花

🔰在打扫干净之后,接下来就是剪窗花和贴窗花了,用红色的纸象征着喜气洋洋。

✔️ 贴春联

🔰家家户户开始在门口贴春联,春联的内容大多为新年祈福。

🔰小年到了,意味着家家户户都开始为迎接新年做各种准备了。这天,人们陆陆续续准备年货,到大年三十也只有一星期了。

🎆دیروز جشن(小年) بود، آیا با این جشن آشنایی دارید؟

🔰دیروز بیست و سومین روز از ماه دوازدهم در تقویم سنتی چین بود که چینی ها اغلب این روز را (小年)می نامند.زمان این عید در شمال و جنوب چین متفاوت است.به طور کلی،در مناطق شمالی روز بیست و سوم و در مناطق جنوبی روز بیست و چهارم را جشن می گیرند.بنابراین این جشن روز مشخصی ندارد و حتی در بعضی مناطق در روز بیست و پنجم از ماه دوازدهم برگزار می شود.

♦️خاستگاه 小年:

🔰همه ساله در روز بیست و سوم و بیست و چهارم ، خانواده های چینی برای zaoshen (خدای آشپزخانه) قربانی می کنند، به همین دلیل این روز را (عید قربانی کردن برای خدای آشپزخانه) نیز می نامند.طبق افسانه ها،خدای آشپزخانه در اصل یک آدم عادی بوده،اما پس از آنکه ازدواج می کند غرق در مشروب خوری و لذات جنسی می شود و در انجام وظایف شغلی خود کوتاهی می کند. همین امر موجب مشکلات اقتصادی در خانواده می شود و همسرش او را ترک می کند.پس از آن،او برای امرار معاش در کوچه و خیابان ها پرسه می زد و گدایی می کرد.یک روز که او مشغول گدایی کردن بود به طور اتفاقی خود را در مقابل خانه همسر سابقش یافت و به شدت احساس شرمندگی کرد.به همین خاطر او مستقیما خود را داخل اجاق آشپزخانه انداخت و جان داد.امپراتور آسمان که دید او از کارهای خود پشیمان است و توبه کرده ، او را بخشید و به او لقب خدای آشپزخانه را اعطا کرد.خدای آشپزخانه هر ساله در روز بیست و سوم و بیست و چهارم ماه دوازدهم در پیشگاه امپراتور آسمان حاضر می شود.به همین دلیل مردم این دو روز را جشن می گیرند.

♦️رسم و رسومات 小年 :

✔️ قربانی کردن برای خدا

🔰در این روز،مردم برای خدای آشپزخانه قربانی می کنند.مردم انواع غذاهای لذیذ و مشروبات مختلف را آماده کرده و برای خدای آشپزخانه می فرستند.آن ها با این کار از او می خواهند که در پیشگاه امپراتور برای مردم زندگی با آرامش و سرشار از شادی را طلب کند.

✔️ غبار روبی:

🔰در این روز مردم خود را برای استقبال از سال جدید آماده می کنند.خانواده ها همگی مشغول تمیز کردن خانه می شوند.آن ها نه فقط زمین بلکه میز و صندلی ها،لوازم غذاخوری ،وسایل آشپزخانه را هم گردگیری می کنند و در و پنجره ها را دستمال می کشند.مردم وسایل کهنه و قدیمی را دور انداخته و به انتظار سال نو می نشینند.

✔️ چسباندن کاغذهای مشبک تزیینی:

🔰بعد از اتمام گردگیری،نوبت به درست کردن کاغذهای تزیینی مشبک و چسباندن آنها به پنجره ها می شود.استفاده از کاغذهای قرمز رنگ نماد و نشانه شادمانی می باشد.

✔️ چسباندن 春联 : (جملاتی که در مراسم عید بهار چین بر روی کاغذ نوشته و بر سر در خانه ها می چسبانند)

🔰در این روز همه خانواده ها بر سر در خانه هایشان(春联)می چسبانند که محتوای آن اغلب آرزوی برکت در سال جدید است.

🔰با فرارسیدن(小年)همه خانواده ها مشغول آماده سازی خود برای استقبال از سال جدید می شوند.در این روز،مردم همگی در تکاپوی خرید برای سال نو هستند؛تا فرا رسیدن شب سال نو تنها یک هفته باقیست…

 

#فرهنگی

 

کانال تلگرام ما : [email protected]

 

تصاویر بیشتر در پیج اینستاگرام ما

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *